Kapat

KGK’na Yapılacak Bildirimlere İlişkin Duyuru!

Anasayfa
Denetim KGK’na Yapılacak Bildirimlere İlişkin Duyuru!
KGK'na Yapılacak Bildirimlere İlişkin Duyuru!

KGK’na Yapılacak Bildirimlere İlişkin Duyuru!

Kurumumuza Yapılacak Bildirimlere İlişkin Sürelerin Ertelenmesi Hakkında Ek Duyuru

Bilindiği üzere 23/03/2020 tarihinde Kurumumuz  internet  sitesinde  ilan  edilen  duyuruda, denetim  kuruluşları  ve  denetçiler  tarafından  Bağımsız  Denetim  Yönetmeliği  uyarınca Kurumumuza yapılacak bildirimlere ilişkin sürelerin COVID-19 salgını nedeniyle ülkemizde uygulanan  kontrol  ve  koruma  tedbirleri kapsamında 31/05/2020 tarihine kadar ertelendiği duyurulmuştu.

Bildirim sürelerinin ertelenmesine ilişkin söz konusu Kurumumuz duyurusunda belirtilen 31/05/2020 tarihi, 30/06/2020 olarak yeniden belirlenmiştir.

Tüm denetim kuruluşu ve denetçilere önemle duyurulur. KGK/7.5.2020

Kamu Gözetim Kurumuna bildirimlerin uzaması yönündeki TÜRMOB yazısı aşağıdaki şekildedir;

Kamu Gözetimi Muhasebe Ve Denetim Standartları Kurumuna

Bilindiği  üzere; küresel halk sağlığını tehdit eder hale gelen ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilanı yapılan Corona (Covid-19) virüsünün ülkemizde de görülmesi üzerine iş yapış şekilleri değişmekte ve muhasebe meslek kuruluşu TÜRMOB olarak meslek mensuplarımızın mesleki faaliyetleri ile çalışma yöntemlerinin değerlendirilmesi gerekliliği ortaya çıkmaktadır.

Bu kapsamda; tamamı muhasebe meslek mensubu (SMMM ve YMM) olan ve finansal tabloların bağımsız denetimini yürüten TÜRMOB ruhsatlı bağımsız denetçilerin bu ortamda yerinden denetim faaliyetleri ve müşteri şirketlerle birebir mesleki faaliyetleri yürütmelerinin halk sağlığı açısından tehdit oluşturacağı açıktır.

Yukarıda bahsi geçen nedenlerle, Kurumunuzca süreleri ilgili mevzuatta Mart ve Nisan aylarına denk gelir şekilde belirlenmiş olan finansal tabloların hazırlanması ve bağımsız denetimi ile her türlü bildirim yükümlülüğüne yönelik kısıtlayıcı sürelerin en erken Mayıs olmak üzere ertelenmesi, salgının uzaması halinde talebimizin müteakip aylar için de göz önüne alınması hususunda gereğini takdirlerinize arz ederim.

Emre Kartaloğlu
Genel Başkan

Mail Bültenimize abone olmayı unutmayın! BURAYI TIKLAYIP HEMEN ÜYE OLABİLİRSİN!

KGK’na Yapılacak Bildirimlere İlişkin Duyuru! Haberimizin sonuna geldik diğer muhasebe kategorisindeki yazılarımız için burayı tıklayabilir yada güncel haberler için aşağıdaki başlıklara tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edebilirsiniz!

muhasebetl facebook

muhasebetl twitter

muhasebetl youtube

 

 

Popüler Yazılar

DAHA FAZLA GÖSTER