Kapat

Hatalı Teşvik Kayıtlarını Düzeltme İşlemi Uzatıldı!

Anasayfa
Sosyal Güvenlik Hatalı Teşvik Kayıtlarını Düzeltme İşlemi Uzatıldı!
Hatalı Teşvik Kayıtlarını Düzeltme İşlemi Uzatıldı!

Hatalı Teşvik Kayıtlarını Düzeltme İşlemi Uzatıldı!

Özet: 2021/Ocak ayına ait aylık prim ve hizmet belgesinden itibaren, hatalı teşvik kaydı bulunan işyerlerince, aynı veya farklı teşvik kanun numaralı aylık prim ve hizmet veya muhtasar prim ve hizmet beyannamesi verilemeyecek ve hatalı teşvik kaydı bulunan işverenlerin, hatalı teşvik listesindeki kayıtları düzeltilmediği sürece 5510 sayılı Kanun’un Ek 17’nci maddesi kapsamında geriye yönelik teşvik değişikliği talepleri de işleme alınmayacaktır.

Hatalı Teşvik Kayıtlarının Düzeltme İşlemleri:

10.01.2020/34 numaralı sirkülerimizde, işverenlerimizin 2020 yılı ocak ayından itibaren bildirgelerini veya Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamelerini teşvikli verebilmesi için ayrıca 5510 sayılı Kanunun Ek 17’nci maddesi kapsamında geriye yönelik teşvik değişikliği taleplerinin onaylanabilmesi için e-bildirge siteminde yer alan hata listelerindeki hata kayıtlarını mutlaka düzeltmeleri gerektiği açıklanmıştır.

SGK tarafından düzenlenen 22/5/2020 tarih ve 6237642 sayılı Genel Yazıda, yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle 2020/ocak ayı olarak belirlenen tarih 2021/Ocak ayı olarak revize edilmiştir.

Buna göre, İşverenlerimizin 2021 yılı ocak ayından itibaren bildirgelerini veya Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamelerini teşvikli verebilmesi için ayrıca 5510 sayılı Kanun’un Ek 17’nci maddesi kapsamında geriye yönelik teşvik değişikliği taleplerinin onaylanabilmesi için e-bildirge siteminde yer alan hata listelerindeki hata kayıtlarını mutlaka düzeltmeleri gerekmektedir.

Bunun için hatalı kayıtlara ilişkin e-bildirge sisteminden “D” (Belge türü ve/veya Kanun türü değişikliği) tahakkuk bölümünden hatalı kayıtlar için düzeltme bildirgesi verilmesi, daha sonra SGK’nın ilgili birimine başvurularak düzeltme bildirgesinin onaylanması istenecektir.

Saygılarımızla…

22/5/2020 tarihli 6237642 sayılı “Hatalı Teşvik Kayıtları Süre Uzatımı” SGK Genel YazısıBURAYI TIKLAYIP HEMEN ÜYE OLABİLİRSİN!

Hatalı Teşvik Kayıtlarını Düzeltme İşlemi Uzatıldı! Haberimizin sonuna geldik diğer sosyal güvenlik kategorisindeki yazılarımız için burayı tıklayabilir yada güncel haberler için aşağıdaki başlıklara tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edebilirsiniz!

muhasebetl facebook

muhasebetl twitter

muhasebetl youtube

 

 

Popüler Yazılar

DAHA FAZLA GÖSTER