Kapat

2019 4. Geçici Vergi Dönemi Döviz Değerleme Kurları

Anasayfa
Muhasebe 2019 4. Geçici Vergi Dönemi Döviz Değerleme Kurları
2019 4. Geçici Vergi Dönemi Döviz Değerleme Kurları

2019 4. Geçici Vergi Dönemi Döviz Değerleme Kurları

31.12.2019 Tarihi İtibariyle Yapılacak Değerlemelerde Esas Alınacak Döviz Kurları

Merhaba kıymetli meslektaşlar bir geçici vergi ve dönem daha geride kalmak üzere. Tabi zaman geçiyor bir yandan rutin işler devam ederken bir yandan da geçici vergi ön çalışmaları başlıyor. Peki bu ön çalışmalar ne? Dövize bağlı alacak ve borçların değerlemesi, cari mutabakatlar gibi bu yazımızda 2019 4. Geçici Vergi Dönemi Döviz Değerleme Kurları neler onları paylaşacağız.

Lütfen bu yazıyı tarayıcının üst kısmındaki * işaretini tıklayıp sık kullanılanlara ekleyin lazım olacak çünkü.

Güncel haber ve mevzuatlar için mail bültenimize abone olabilirsiniz! TIKLA ÜYE OL!

31.12.2019 Tarihi İtibariyle Yapılacak Değerlemelerde Esas Alınacak Döviz Kurları

Vergi Usul Kanununun 280 inci maddesinde; yabancı paraların borsa rayici ile değerleneceği, yabancı paranın borsada rayici yoksa, değerlemeye uygulanacak kurun Maliye Bakanlığınca tespit olunacağı ve bu hükmün yabancı para ile olan senetli veya senetsiz alacaklar ve borçlar hakkında da geçerli olduğu belirtilmiştir.

Bununla birlikte, 130 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ve 217 Seri No.lu Gelir Vergisi Genel Tebliği’nde; değerleme günü itibariyle Maliye Bakanlığınca kur ilan edilmediği durumlarda T.C. Merkez Bankasınca ilan edilen kurların esas alınması gerekmekte olduğu (Maliye Bakanlığınca yılsonu değerlemelerine ilişkin kurlar henüz yayınlanmamıştır.); ayrıca 283 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde bu şekilde yapılacak değerlemelerde efektif cinsinden yabancı paralar için efektif alış kurunun (bulunmaması halinde döviz alış kurunun), döviz cinsinden yabancı paralar içinse döviz alış kurunun uygulanacağı açıklanmıştır.

Ayrıca aşağıdaki listenin sonunda yer alan efektif kurlar, kasadaki banknot şeklindeki yabancı ülke paralarının değerlenmesinde dikkate alınacaktır. Bunun dışındaki yabancı para cinsinden her türlü alacak ve borçlar ile yurt içi veya yurt dışındaki banka hesaplarında yer alan yabancı paralar döviz kuru ile değerlenecektir.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasınca belirlenen ve 31.12.2019 tarihinde geçerli olan döviz kurları aşağıdaki listede yer almaktadır.

Mail Bültenimize abone olmayı unutmayın! BURAYI TIKLAYIP ÜYE OLABİLİRSİN!

Bir cevap yazın

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edebilirsiniz!

muhasebetl facebook

muhasebetl twitter

muhasebetl youtube

 

 

Popüler Yazılar

DAHA FAZLA GÖSTER